Proces Wypału W WARUNKACH LEŚNYCH

Bieszczady do niedawna były kojarzone z wypałami węgla drzewnego i charakterystycznym zapachem wydobywającego się z nich dymu.
To szlachetne pozyskiwanie węgla drzewnego niestety zanika.

Wyrąb drewna na węgiel drzewny

 

Dymiące retorty to widok charakterystyczny dla Bieszczad, niestety już coraz rzadszy.
Bieszczady do niedawna były kojarzone z wypałami węgla drzewnego i charakterystycznym zapachem wydobywającego się z nich dymu.

 

Transport drzewa do pieca

 

Od kilku lat sztuką jest jednak taki wypał znaleźć wsród gęstych, bieszczadzkich lasów, a tymbardziej pracujących przy nim umorusanych węglem wypalaczy lub węglarzy.

To szlachetne pozyskiwanie węgla drzewnego niestety zanika.
Praca przy retortach wymaga ogromnego wysiłku fizycznego oraz ciągłego przebywania w szkodliwym dymie i samotności, ponieważ zwykle wypały zlokalizowane są w odludnych miejscach.

 

Załadunek drzewa do pieca

 

Sam załadunek drewna i etapy jego wypalania to dość skomplikowany proces, wymagający doglądania i utrzymywania właściwej temperatury wewnątrz retort przez kilka dni.

Do jednej z retort węglarz jest w stanie załadować kilkanaście metrów przestrzennych drewna, co daje jedynie około 10% gotowego produktu w postaci węgla drzewnego.

 

Wypał drewna w piecu

 

Gdyby proces jego pozyskiwania, nie był tak skomplikowany, z pewnością bieszczadzkich retort było by znacznie więcej, niestety z roku na rok ich liczba stale maleje.
Mało kto jest w stanie całkowicie poświęcić się pracy w tak trudnych warunkach.

Temperatura wewnątrz retort sięga do 800 stopni C, dzięki czemu węgiel jest tak doskonałej jakości.
Załadunek drzewa i proces wypalania trwa blisko dwa dni, następnie tyle samo czasu jest potrzebne na jego całkowite wygaszenie.

 

Węgiel drzewny - Czarne Złoto Bieszczad

 

Dopiero po takim czasie węglarz jest w stanie otrzymać gotowy węgiel drzewny.

Czarne Złoto Bieszczad to owoc ciężkiej pracy, pasji i wiedzy ludzi tworzących go nieprzerwanie od tak wielu lat.

 

Węgiel drzewny - Czarne Złoto Bieszczad - opakowanie węgla

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej